S€vGİLİL€r GüNü NaSıL oLU$Tu?

      Her Şubat ayında hepimiz Sevgililer Günü’nü sevdiklerimizle beraber çiçekler,çikolatalar ve hediyelerle kutlarız. Hepiniz Sevgililer Günü’nün nasıl ve kim tarafından oluştuğunu merak ediyor olabilirsiniz.

 

    Aziz Valentine, 3.yüzyılda Roma’da papaz olarak çalışıyordu.O dönemdeki imparator Claudius II bekar erkeklerin evli olanlardan daha iyi asker olabileceğine karar vermiştir. Aklındaki bu fikirle daha güçlü bir ordu kurmak için bekar erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Söylenilenlere göre Aziz Valentine bu kararın adil olmadığına karar vermiş ve genç sevgilileri gizlice evlendirmeye başlamıştır. Bunu duyan imparator Claudius II Aziz’in ölümüne karar vermiştir.

 

    Sevgililer Günü’ne ait diğer bir efsanede de , Aziz Valentine’nin hapse atıldığı ve hapisanedeki gardiyanın kızına aşık olduğunu anlatılır. İdam edilmeden önce sevdiği kıza bir mektup gönderir.Böylece Sevgililer Günü kartı ilk kez kullanılmış olur.  

 

    Belki Aziz Valentine’nin arkasındaki gerçek hikayeyi hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz ama şu bir gerçek… Şubat ayı sevgiyi kutlamak için özel bir ay olmuştur.

 

    Sevgililer Günü’ne özel diğer bir kişi ise Roma mitolojisinde aşk tanrıçası Venüs’ün oğlu Cupid’dir.Yunan mitolojisindeki benzeri ise aşk tanrısı Eros’tur. Cupid’in insanların çevresinde dolaşarak oku ile  onları aşık ettiği söylenir. 


  www.afacancocuk.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !